Consumer News

Money Matters: Save Big Bucks On Christmas Dinner

By Dee Lee, WBZ News Radio
View Comments
420x316-grad-lee Dee Lee
Dee Lee is a Certified Financial Planner who received a diploma in...
Read More

BOSTON (CBS) – Holiday foods are expensive and often there are special foods we only have this time of year.

[Audio http://cbsboston.files.wordpress.com/2010/12/december-21-2010-money-matters.mp3|titles=Save Big Bucks On Christmas Dinner|artists=Dee Lee]

I heard from a listener who asked for help with her food budget. We traded a few e-mails and the end result was she traded off sending picture Christmas cards to her local friends and neighbors so her family could have their traditional foods.

The grocery store will cater a roast beef dinner for 10 for $150. I think you can do it about $50 or less.

So what can you do to keep your holiday traditions and not wreck the budget? We always have roast beast for dinner for my son loved the idea we were eating what the Whos down in Who-ville ate for their Christmas dinner. My husband was happy with that for it meant we would be having beef instead of ham.

Many of the grocery stores are having beef on sale this week and instead of getting a tenderloin roast at $15 a pound or more opt for an eye round roast for $4 a pound. Most of the Whos in your house won’t know the difference.

Now if ham is the tradition here again you can find them on sale. I have seen the fancy hams priced at $8 to $12 a pound. The ham on sale at the grocery store is in range of $3 to $4 a pound and if you get the boneless there will be very little waste. Of course, you won’t have the bone for your pea soup.

Make your own mashed potatoes. If you buy the refrigerator boxed potatoes it’s about 80 cents a serving. If you make them yourself it’s about 25 cents a serving made with butter and milk. And you can make them the day before and just reheat in the microwave.

Vegetables, fresh is best, if not fresh, frozen comes in second. Asparagus and broccoli are on sale for this week.

Desserts; pies are really easy with the pre-made crusts. Apple pies from the bakery are about $10- $17. You can make one for under $5 and it can be a deep-dish pie with lots of apples.

Cookies are a snap. You can buy the dough and make sugar cookies with the kids. The fun part is decorating them.

Get some inexpensive wine. Start with a good bottle and then open a lesser expensive bottle.

You can serve 10 people for under $50. You will need to spend your time if you don’t spend your money.

View Comments
blog comments powered by Disqus
Follow

Get every new post delivered to your Inbox.

Join 2,160 other followers