NEWwbztv-small wbz-am-small 985-small mytv38web2

Local

Harvard Study: Eating Healthy Costs $1.50 More Per Day

View Comments
DianeSternGradient420x316 Diane Stern
Diane Stern is co-anchor of “The WBZ Afternoon News,” broadcast on WBZ...
Read More

CBS Boston (con't)

Affordable Care Act Updates: CBSBoston.com/ACA

Health News & Information: CBSBoston.com/Health

Get Breaking News First

Receive News, Politics, and Entertainment Headlines Each Morning.
Sign Up

BOSTON (CBS) — Eating a healthier diet does cost more than eating junk foods- about $1.50 a day according to new research from Harvard School of Public Health.

The study looked at the latest prices on healthy foods and diet patterns versus less healthy ones.

WBZ NewsRadio 1030′s Diane Stern reports

“People often say that healthier foods are more expensive, and that such costs strongly limit better diet habits,” said lead author Mayuree Rao, a junior research fellow in the Department of Epidemiology at HSPH. “But, until now, the scientific evidence for this idea has not been systematically evaluated, nor have the actual differences in cost been characterized.”

Researchers analyzed 27 studies from 10-high income countries that included price data for individual foods and for healthier and less healthy diets.

The researchers found that healthier diet patterns—for example, diets rich in fruits, vegetables, fish, and nuts—cost significantly more than unhealthy diets.

On average, a day’s worth of the most healthy diet patterns cost about $1.50 more per day than the least healthy ones.

Researchers said unhealthy diets may be cheaper because the focus is on producing a high volume of food at low costs.

Given this, researchers say more must be done to support healthy foods production at high volumes. This would in turn, reduce prices for healthy food.

 

MORE HEALTH NEWS FROM CBS BOSTON

 

View Comments
blog comments powered by Disqus